Лікарня на Куренівці

Меморіальний музей пам’яті жертв Бабиного Яру

Лікарня на Куренівці

Куренівка. Споруда лікарні початку 20 століття на Кирилівській, 107 та інші будівлі, що були затоплені під час катастрофи 1961 року.

13 березня 1961 року потужний селевий потік із Бабиного Яру крізь прорвану дамбу затопив частину Куренівки. Загинуло багато людей (від 150 офіційних жертв до 1,5 тисяч за оцінками Олександра Анісімова. Було зруйновано вщент 68 житлових будинків та 13 адмінспоруд. Непридатними до проживання виявилися 298 помешкань, у тому числі 163 приватні будинки. Повністю було знищено трамвайне депо імені Красіна (первісно — Троіцьке, зараз — Подільське). Проте навколо нього збережено декілько будинків, які постраждали під час техногенної аварії, але вистояли, своєрідних «німих свідків» того страшного дня.

По вулиці Кирилівській, 107 стоїть будинок кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету імені Олександра Богомольця. Двоповерхова споруда зведена на початку 20 століття (наймовірніше між 1910 та 1914 рр.) у стилі раціональний модерн з елементами неокласицизму. Первісне призначення будівлі — теж лікувальне, але точних відомостей, яка установа від початку розміщена була у будинку — мені не відомо. Можливо саме про цю споруду зазначено у статті зі Зводу пам’яток істоіі та культури про Кирилівську лікарню, де йшлося про таке: «Поза межами садиби Кирилівського монастиря при лікарні діяли амбулаторія та акушерсько-фельдшерська школа». Як повідомляє шановний дописувач, раніше тут був пологовий будинок, який можливо зайняв приміщення цієї акушерсько-фельдшерської школи. Згідно з довідником «Весь Киев» за 1911 та 1913 роки садиба за адресою Кирилівська, 107 належала Акакію Трофимовичу Шолудьку, а 105 та 103 — Кирилівським богоугодним закладам — попереднику лікарні імені Академіка Павлова. Номер 109 має будинок вже за шляхопроводом вулиці Олени Теліги, прокладеної після трагедії 1961 року. Моя гіпотеза така: будинок по Кирилівській первісно мав номер 105 і був одним із нових корпусів Кирилівки. На підтвердження моєі версії виступає топосхема 1925 року де за згаданою медичною спорудою, ще є будинок садибного типу, наріжний з тупиковим провулком на місці сучасної траси вулиці Олени Теліги. Ось це і був певно будинок номер 107, за яким у другій половині 1920-х і збудувала три будинки для робітників Взуттєвої фабрики під номером 109. Після знищення старого будиночка 107 його номер присвоїли сусідній споруді лікарні, а 105-им номером став стадіон «Спартак». Окрім згаданої будівлі лікарні на вулиці Олексія Терьохіна (первісно — Троїцько-Кирилівська) ще збереглося ще два нежитлових будинки радянської доби, ще пережили катастрофу 1961 та один приватний будинок.

Автор — Антон Короб.

Tags: ,