Зять Кучми, «на Україні» й до чого тут Зеленський та трагедія у Бабиному Яру

Меморіальний музей пам’яті жертв Бабиного Яру

Зять Кучми, «на Україні» й до чого тут Зеленський та трагедія у Бабиному Яру

Україна весь тиждень віддає данину пам’яті та вшановує невинних жертв розстрілів у Бабиному Яру.

Зять Кучми, «на Україні» й до чого тут Зеленський та трагедія у Бабиному Яру

До цього місця завжди була особлива цікавість у гостей столиці, але зараз тут людей багато, як ніколи раніше. На 2021 рік припадає 80-та річниця з часу вересневої трагедії 1941-го.

6 жовтня Київ зупинився у заторах – історичний центр було перекрито через велику кількість іноземних делегацій, які приїхали до України для участі у траурних заходах у Бабиному Яру.

Тут, біля впізнаваної у всьому світі «Менори», було споруджено символічну сцену, з якої виступили, зокрема, президент України Володимир Зеленський, президент Ізраїлю Іцхак Герцог та президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр.

Суть їхніх тез зводилася до того, що людству вкрай необхідно пам’ятати про злочини, які вже відбулися і робити все, щоб протистояти проявам антисемітизму у світі.

Так, президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр звернувся у своєму виступі до глави Ізраїлю із застереженнями:

«Шановний президенте Герцог, як би я хотів сказати це без застережень, як би я хотів   сказати, що ми, німці, навчилися з історії раз і назавжди. Але я не можу цього зробити. Мені це боляче, і мене обурює, що антисемітизм знову посилюється і в Німеччині – просто зараз у Німеччині».

На тлі цих заяв президента Німеччини неможливо було не звернути уваги на провокативну промову українського бізнесмена, члена наглядової Ради Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» Віктора Пінчука.

Він багато говорив про свою давню мрію перетворити Бабин Яр на меморіальне місце, яким би пишалися українці та захоплювалися гості нашої країни.

«Я хочу, щоб українці, які прийшли сюди і подивилися, – вони мали відчуття гордості, а гості нашої країни відчували повагу та захоплення, тому що тут Україна говорить правду про Бабин Яр. Найстрашнішу правду і найсвітлішу…», – сказав Віктор Пінчук.

Пізніше він таки пояснив, що мав на увазі, коли говорив про Україну та правду, яку вона має озвучити.

«Щоб сюди – за цією правдою і пам’яттю – приходили внуки та правнуки тих німців, які розстрілювали (у Бабиному Яру – ред.), і ми хочемо, щоб сюди приходили внуки та правнуки тих українців, які їм допомагали. Також ми би хотіли, щоб сюди приходили великі українці, які ціною свого життя рятували українців», – продовжив свою промову член наглядової Ради Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» Віктор Пінчук.

Вибудувавши свою промову на етнічному походженні, пан Пінчук чомусь жодного слова не сказав про людей інших національностей, які також були розстріляні у Бабиному Яру.

«Коли трапилася ця трагедія – 80 років тому, жодної із цих держав на мапі не було: незалежна Україна, держава Ізраїль і єдина демократична федеральна республіка Німеччина народилися вже пізніше, але не народилися нащадки тих євреїв, які були тут розстріляні, не народилися сотні тисячі, а можливо, мільйони їхніх дітей та правнуків», – продовжив Віктор Пінчукзабувши про ненароджених внуків та правнуків ромів, українців та радянських військовополонених різних національностей.

Цього ж дня на пресконференції він розповів журналістам про створення протягом п’яти років Меморіального комплексу в Бабиному Яру та багатомільйонне фінансування. Щоправда, без чітких деталей про вже зібрані суми та майбутні надходження.

Йдеться про скандальний приватний проєкт, який фінансується, зокрема, російськими бізнесменами з оточення Путіна – Павло Фуксом, Михайлом Фрідманом та Германом Ханом.

Хоча Віктор Пінчук наполягав у своїй промові, що всі вони без винятку – українські бізнесмени.

«Так зійшлися зірки, що у 2015-2016 роках ми почали про це говорити… Я, мої друзі – Михайло та Герман, Володя, Віталій Кличко, Павло Фукс і, звичайно, Натан Щаранський… Мої товариші та партнери Михайло Фрідман, Герман Хан – ми українські євреї. І якщо ми та інші євреї мого покоління живі на Україні – це автоматично означає, що наші бабусі та дідусі не були розстріляні в Бабиному Яру, як і в сотнях інших місць масових розстрілів», – пояснив Віктор Пінчук і додав, що меморіал створюють молоді українці.

Щоправда, упустив знову момент, що художнім керівником проєкту є російський скандальний режисер Ілля Хржановський, а сам приватний проєкт  насправді вже розділив  суспільство: українські історики та частина впливових єврейських організацій застерігають, що за спинами російських донорів-олігархів стоїть Володимир Путін, і називають неприпустимою ситуацію, коли країна-агресор отримує право формувати культуру національної пам’яті в Україні.

При цьому на найвищому рівні в Україні без офіційних пояснень  відкинуто державну концепцію комплексної меморіалізації Бабиного Яру, розроблену за часів попереднього президента України Петра Порошенка робочою групою при Інституті історії України НАН України на замовлення Міністерства культури України та Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр».

Член ініціативної групи «Першого грудня», виконавчий співпрезидент ВААД України, виконавчий віцепрезидент Конгресу національних громад України Йосиф Зісельс неодноразово у своїх інтерв’ю говорив, що підтримати російський проєкт меморіалу Зеленському підказав свого часу Андрій Єрмак, а Росія буде намагатися сіяти антисемітизм під час реалізації цього проєкту. Що й робить Віктор Пінчук. Чи просто збіг?

За словами Йосифа Зісельса, Володимир Зеленський взагалі не бачить позиції істориків, хоча йому ще у травні писала велика група інтелігенції (750 підписів), щоб він звернув увагу на український державний проєкт.

«Він не захотів зустрітися з нашою групою «Першого грудня», яка також йому написала: зверніть увагу на український проєкт. До речі, український проєкт – це державний проєкт. Замовлення на концепцію йшло від Кабміну. Але від попереднього кабінету, від Гройсмана», – зазначив Зісельс.

«Російський проєкт – приватний. У нього потужний піар, багато грошей», – розповідав Йосиф Зісельс в одному з інтерв’ю для «ВК».

Про те, що Володимир Зеленський підтримує приватний скандальний проєкт будівництва меморіалу у Бабиному Яру, підтвердив у своїй промові і Віктор Пінчук.

«Я хочу від усього нашого колективу сказати про ту велику підтримку, яку ми отримуємо від керівництва нашої країни. Це безкомпромісна підтримка цього проєкту. Зокрема, пане президенте, і від вашої особистої залученості стало можливим, що цей меморіал стає реальністю», – так звучить цитата Віктора Пінчука.

Свою запальну промову відомий український бізнесмен і єдиний зять другого президента України та ексочільника Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на сході України Леоніда Кучми Віктор Пінчук виголосив російською.

Зрештою, російська мова в Україні є поширеною.

Але як пояснити промову високоосвіченого бізнесмена, одного з найбагатших українців, де кілька разів чуємо «на Україні» замість граматично правильного «в Україні», поки невідомо.

Нагадаємо, Київрада кілька разів переносила розгляд проєкту “Бабин Яр” від скандального російського режисера Хржановського. Кличка і Київраду закликали не підтримувати російський проєкт меморіалу “Бабин Яр”. А СБУ заявляло про можливе використання центру Голокосту “Бабин Яр” для дискредитації України.

Додамо, проєкт меморіалу “Бабин Яр” критикують за причетність до нього російських олігархів Михайла Фрідмана та Германа Хана. Вони вирішили призначити художнім керівником Меморіального центру Хржановського. Скандал довкола нього розгорівся після знімання фільму “Дау. Дегенерація”.

Прокуратура відкрила кримінальні провадження в зв’язку з можливим порушенням прав і свобод дітей з дитбудинку, а саме, фактами катування, скоєних під час знімання у Харкові фільму “Дау. Дегенерація” Хржановського, який також є художнім керівником проєкту “Меморіальний центр Голокосту “Бабин Яр”. Наприкінці літа 2020 ключовий свідок у справі про катування немовлят під час “Дау” помер.

Президент Зеленським, з усім тим, підтримав створення меморіалу Хржановського “Бабин Яр”. Натомість виконавчий віцепрезидент Конгресу національних громад України Йосиф Зісельс вважає, що проєкт спорудження Меморіального центру Голокосту “Бабин Яр”, запропонований Хржановським, є частиною інформаційного фронту гібридної війни Росії проти України.

Восени 2020 року було ініційовано рух опору проти російської концепції Бабиного Яру. Наприкінці 2020 року стало відомо, що Хржановський намагається домовитися з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком про оренду всього національного заповідника “Бабин Яр”.

Попри це російські автори проєкту одну за одною відкривають у Бабиному Яру інсталляції: синагогу, під час будівництва якої знаходили кістки, та  “Кришталеву стіну плачу” скандальної художниці Марини Абрамович, серед найвідоміших і неоднозначних робіт якої  є «Балканське бароко», коли мисткиня перемивала купу кривавих кісток в пам’ять про жертв воєн на теренах колишньої Югославії, та «Голий перфоманс».

Цікаво, що так звані артоб’єкти, які зводять у Бабиному Яру під керівництвом Макса Яковера та Іллі Хржановського, є «тимчасовими». Як би це парадоксально не звучало, але за документами вони вважаються МАФами.

Джерело — «БігКиїв»

Tags: ,