Закликаємо консолідувати зусилля задля втілення українського державного проєкту меморіалізації Бабиного Яру
Зустріч Ініціативної Групи «Першого грудня» з представниками Робочої групи при Інституті історії України НАН України з розробки концепції меморіалізації Бабиного Яру
Комюніке
21 жовтня 2020 року відбулася зустріч Ініціативної Групи “Першого грудня” з Робочою групою з розробки концепції Комплексної меморіалізації Бабиного Яру при Інституті історії України НАН України.
На зустрічі обговорили ситуацію, яка склалася навколо проєктів меморіалізації Бабиного Яру.
Ініціативна група ознайомилася з Концепцією комплексної меморіалізації Бабиного Яру (http://resource.history.org.ua/item/0014254). Цю Концепцію у 2017-2019 рр. розробила група українських вчених на виконання розпорядження Кабінету міністрів України та на замовлення Міністерства культури України і Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр». Проєкт отримав схвальні відгуки української та міжнародної наукової спільноти (https://cutt.ly/0gz3iHp).
Сутністю цього українського державного проєкту є створення модерного музейно-меморіального комплексу, який стане одним із просторів консолідації українського суспільства і акцентуватиме увагу передусім на цінностях, а не лише на історичній інформації. Концепція спирається на переконання, що Бабин Яр є частиною української історії і його меморіалізація – справа української держави, зокрема українського громадянського суспільства. За її здійснення відповідальні представники суспільства – український уряд та депутати Верховної Ради, обрані у демократичних виборах – як на загальноукраїнському рівні, так і місцевих виборах.
Музейно-меморіальний комплекс включатиме в себе:
- ландшафтний меморіальний парк «Бабин Яр – Дорогожицький некрополь» (територія розстрілів, поховань та знищення трупів жертв під час нацистської окупації; територія навколишніх кладовищ; зону Куренівської катастрофи 1961 р.; природний заповідник Кирилівський гай);
- Український музей Голокосту, в якому трагедію Голокосту буде представлено у масштабах цілої Європи з українського погляду, тобто з урахуванням особливого історичного досвіду України у ХХ сторіччі;
- Меморіальний музей Бабиного Яру, присвячений, насамперед, долям усіх воєнних та повоєнних жертв Бабиного Яру та боротьбі за пам’ять про них.
У заяві Ініціативної групи “Першого грудня”, оприлюдненій 13 жовтня ц.р. (http://1-12.org.ua/2020/10/13/4218), прозвучав заклик до суспільства активно підтримати український державний проєкт комплексної меморіалізації і тим самим визнати Бабин Яру частиною нашої спільної історії. У відкритому листі українських вчених та громадських діячів, оприлюдненому у травні, наголошувалося на тому, що питання щодо вшанування жертв Бабиного Яру й облаштування в ньому меморіялу повинно перебувати винятково у віданні та під контролем Української держави й українського громадянського суспільства і не може бути передане в руки іноземних громадян чи приватних структур
Ініціативна група “Першого грудня” та Робоча група закликають консолідувати зусилля громадянського суспільства і посилити тиск на представників української влади задля втілення українського державного проєкту в життя. З цією метою пропонуємо громадським організаціям та громадянам звертатися з відповідними запитами до народних депутатів України та новообраних депутатів Київської міської ради. Освітнім та науковим установам рекомендуємо включити до своїх заходів упродовж наступного року, на який припадають 80-ті роковини Бабиного Яру, системне обговорення цієї трагедії як частини української історії і привернути увагу до місць пам’яті в різних регіонах України (зокрема, звернутися до тематичного інтерактивного ресурсу: http://osvita.kby.kiev.ua). Представникам ЗМІ пропонуємо інформувати про український державний проєкт та різні його складові.
Консолідуючи наші зусилля, ми прагнемо створити загальнонаціональну платформу, яка могла би об’єднати усі зацікавлені сторони і була би майданчиком для конструктивної співпраці усіх державних, наукових, освітніх, громадських, політичних, національних, релігійних, благодійних, медійних організацій та окремих діячів, зацікавлених у втіленні української державної концепції.