Мета створення музею

Меморіальний музей пам’яті жертв Бабиного Яру

Меморіальний музей пам’яті жертв Бабиного Яру як складова частина Національного історико–меморіального заповідника «Бабин Яр» буде державною науково–дослідною, культурно–освітньою та науково–методичною установою. Основним завданням Музею стане збір, зберігання і демонстрація матеріалів про трагічні події, що відбувалися на території урочища Бабин Яр у ХХ ст. Музей стане центром, який акумулює краєзнавчі та історичні дослідження, присвячені передумовам і перебігу подій, їх жертвам, винуватцям і співучасникам, їх наслідкам та історичним урокам, їх забуттю, пам’яті та меморіалізації цього фатального місця.

Сьогодні фахівці–музейники розрізняють консервативний і прогресивний типи музеїв. Музей прогресивного типу – це не просто колекція, створена відповідно до універсальних (а тому – невиразних) методик. Сучасний музей, а тим більше музей такої трагічної теми, як Бабин Яр, – це водночас інтелектуальний і сакральний простір, призначений не лише для інформаційного та загальнокультурного впливу на відвідувачів, а й здатний справляти на них значний духовний вплив. У цьому ми бачимо сенс і мету Музею.

Експозиції та виставкові проекти мають дати відвідувачам розуміння умов і обставин життя Києва у різні історичні періоди, усвідомлення того, який ідеологічний і силовий вплив відчували городяни, як цей вплив позначився на їхній ментальності та на поведінці в критичних ситуаціях. Слід показати причини і мотиви взаємин між різними групами населення, між групами населення і владою. Мають бути виділені та продемонстровані випадки особистого і групового опору насильству, виступів проти нелюдських акцій, подвиги самопожертви і порятунку невинних жертв.

Однією з найважливіших цілей діяльності Музею має бути боротьба зі стереотипами сприйняття трагедій Бабиного Яру. Потрібно показувати взаємозв’язок між різними трагедіями, пояснювати, як масові жертви ставали фактором зміни історичної свідомості сучасників і нових поколінь. Не можна уникати складних, суперечливих, конфліктних тем. Усі сторони й обставини трагічних подій мають бути висвітлені в експозиції та в науковій діяльності Музею.

Вагомою частиною експозиції будуть записи спогадів свідків та жертв трагедій Бабиного Яру, демонстрація артефактів і особистих документів, використання творів літератури та мистецтва, присвячених трагедії Бабиного Яру.